Dla rodziców

Wydarzenia rok szkolny 2017/2018

4 wrzesień:

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

4 września 2017 r. o godzinie 9.00 w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2017/ 2018. Wspólną mszą świętą w naszym parafialnym kościele rozpoczeliśmy rok szkolny. W murach naszej szkoły Pani dyrektor Bożena Szatan serdecznie powitała księdza proboszcza Antoniego Kazior, uczniów, nauczycieli i licznie zgromadzonych rodziców. Przekazała informacje o najważniejszych zadaniach w nowym roku szkolnym. Zwróciła ponadto uwagę na bezpieczeństwo oraz życzyła wszystkim sukcesów w nauce i pracy.

 

Organizatorzy: SP Jeżówka

5 wrzesień:

BEZPIECZNA SZKOŁA

11.09.2017 r. w naszej szkole miało miejsce spotkanie z policjantami, którego tematem przewodnim było bezpieczeństwo dzieci na drodze. Panowie policjanci rozmawiali z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po drodze i ulicy, a w szczególności o zasadach bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Zapoznali uczniów ze znakami drogowym oraz przypomnieli jak należy zachowywać się, gdy zaczepi ich ktoś nieznajomy. Przećwiczyli z uczniami zachowanie się przy spotkaniu z obcym psem. Mówili także o korzyściach noszenia elementów odblaskowych. Wśród dzieci zainteresowanie wzbudziło opowiadanie o pracy w Policji oraz oglądanie przyniesionych przez nich podstawowych akcesoriów policjanta. Dzieci mogły przymierzyć czapkę, obejrzeć dokładnie kajdanki i pałkę policyjną. Dla uczniów kl. 0-III była to niewątpliwie ciekawa forma zdobywania i utrwalania wiedzy na temat. bezpieczeństwa na drodze.

Organizatorzy: SP Jeżówka

wrzesień:

JESIENNE PORZĄDKI- SPRZĄTANIE ŚWIATA

Uczniowie naszej szkoły w trosce o czystą planetę postanowili zadbać o czystość i porządek Jeżówki. W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły podstawowej ze swoimi wychowawcami. Uczestników podzielono na małe grupy i wyznaczono trasy sprzątania. Każdy uczestnik otrzymał rękawiczki oraz worki foliowe. Rezultatem przedsięwzięcia było znalezienie dzikich składowisk i zebranie kilkudziesięciu worków z odpadami. To już kolejna akcja uczniów ucząca odpowiedzialności za otaczający nas świat. Dzieci uznały, że człowiek jest winnych degradacji środowiska. Może widok sprzątających uczniów zmusi wszystkich do myślenia i poprawi czystość naszej wioski.

Organizatorzy: SP Jeżówka

wrzesień:

NOŚ ODBLASKI!

15 września 2017 roku nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji konkursu „ Odblaskowa Szkoła”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na konieczność ustawowego obowiązku korzystania przez pieszych uczestników ruchu drogowego z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. W dniu 09.2017r. W ramach tego konkursu odbył się happening pod hasłem „ Noś Odblaski”. Starsi uczniowie naszej szkoły w kamizelkach odblaskowych z transparentem „ Noś Odblaski” udali się ulicami wsi do mieszkańców, aby przypomnieć o konieczności noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu poza terenem zabudowanym, oraz w trudnych warunkach pogodowych w celu podniesienia bezpieczeństwa pieszych użytkowników drogi.

Organizatorzy: E. Micyk, H. Makowska

wrzesień:

RAJD HARDEGO

W dniach 29-30 września odbył się 31 Rajd Pieszy Szlakami Walk Oddziału „Hardego” organizowany przez Oddział PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Olkuszu, Koło Grodzkie PTTK Olkusz, Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz. Cele rajdu to między innymi: przedstawienie historii walk oddziału partyzanckiego „Surowiec” 23 Śląskiej Dywizji Piechoty AK, uczczenie 100 rocznicy urodzin Gerarda Woźnicy „Hardego”, upowszechnianie wiedzy na temat działań wojennych na ziemi olkuskiej i upamiętnienie ofiar hitlerowskich represji.

Dwudziestokilometrowa trasa rajdu wiodła z Ryczówka przez Hucisko Kwaśniowskie, Bory Kwaśniowskie, Krzywopłoty, Góry Bydlińskie, Dłużec do Wolbromia. Jedną z drużyn biorących udział w rajdzie byli „Jeżowiacy” ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jeżówce. Uczniowie weszli w rolę konspiratorów pomagających partyzantom „Hardego”. Po drodze musieli wykonywać różne zadania przygotowane dla nich przez rekonstruktorów ze Światowego Związku Żołnierzy AK. Młodzieży bardzo przypadła do gustu ta żywa lekcja historii. Trzeba było np. przedostać się przez granicę między III Rzeszą a Generalnym Gubernatorstwem, rozszyfrowywać tajne rozkazy, zdobyć broń i dostarczyć ją „Hardemu”, czy rozbroić bandę przeciwników. Pierwszy dzień rajdu zakończyliśmy na wolbromskim rynku, gdzie wieczorem obejrzeliśmy rekonstrukcję Akcji na Wolbrom.

30 września uczestniczyliśmy we Mszy św. w intencji naszej ojczyzny i tych, którzy polegli w jej obronie. Następnie w Domu Kultury w Wolbromiu odbyło się podsumowanie rajdu i ogłoszenie wyników rywalizacji. Okazało się, że drużyna z SP w Jeżówce zakończyła rajdową rywalizację na zaszczytnym pierwszym miejscu.

 

 

Organizatorzy: M. Makowski. H. Makowska

październik:

„DUCH SKRZYNI I RÓŻNORODNOŚĆ KULTUR EUROPY”- SPEKTAKL TEATRALNY

03.10.2017. uczniowie klas młodszych mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. „Duch skrzyni i różnorodność kultur Europy” w kinie Wolbrom. Sztukę przygotowali aktorzy Polskiego Teatru Muzycznego. Dzieci poznały historię 9-letniego Kuby, który przypadkowo uwolnił złego ducha skrzyni (żywiącego się strachem, nienawiścią, bólem i łzami). Wspólnie z Puszkiem – psem Kuby, odbyliśmy podróż po krajach Europy w celu odszukania największego skarbu świata. Byliśmy w Niemczech, we Francji, Hiszpanii, Anglii i we Włoszech. Dzięki naszej pomocy i rezolutnego byczka Hose, Kubie udało się zwyciężyć ducha. Zły duch stracił moc, pokonaliśmy go dobrym słowem.

Organizatorzy: H. Makowska, E. Misiek, D. Mól

październik:

KONKURS PLASTYCZNY

W związku z przypadającą 15 października dwusetną rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki - polskiego bohatera narodowego, ogłoszono konkurs plastyczny: "Tadeusz Kościuszko - jak dziś postrzegam patrona mojej szkoły" organizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Sędziszowie. W konkursie wzięły udział uczennice: Magdalena Dziubdziela, Natalia Dela, Weronika Madej i Sandra Stojek, które wykonały portrety Naczelnika powstania.

Organizatorzy: M. Makowski. E. Misiek

pażdziernik:

ŚWIĘTO ZIEMNIAKA

Ziemniak jest pospolitym, ale również wspaniałym warzywem, przyrządzanym w naszych kuchniach na różne sposoby. 02.10.2017 z jego udziałem w naszej szkole odbyło się ,,ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA’’ Główną atrakcją była degustacja ,,DUSZAKÓW’’ przygotowana na świeżym powietrzy przez rodziców. Wybrano KRÓLA, KRÓLOWĄ I KSIĘŻNICZKĘ JESIENI. Za piękne jesienne stroje nagrody wręczyła pani dyrektor Bożena Szatan. Bardzo dziękujemy RODZICOM za pomoc w organizacji przyrządzonych ziemniaków, które smakowały jak potrawy z najlepszej kuchni świata. Dziękujemy.

Organizatorzy: H. Makowska, A. Barczyk, D. Mól

pażdziernik:

DZIEŃ CHŁOPAKA

Z okazji DNIA CHŁOPAKA dziewczyna naszej szkoły przygotowały życzenia, niespodzianki dla naszych chłopców.

Z okazji Dnia Chłopaka wiele uśmiechów, a mało złości, jak najmniej smutków, dużo radości, długich wakacji i moc słodyczy. Tego każda dziewczyna Ci życzy.

Organizatorzy: A. Barczyk, A. Wójcik

październik:

ODBLASKOWA SZKOŁA

W ramach projektu ODBLASKOWA SZKOŁA uczniowie naszej szkoły wykonali klasowe gazetki, które były efetem lekcji wychowawczych na temat bezpieczeństwa.

Organizatorzy: H. Makowska, E. Micyk

październik:

DZIEŃ PAPIESKI

Jak co roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 17 Dnia Papieskiego -" Idźmy naprzód z nadzieją " . Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego jest cytatem z Listu Apostolskiego "Na początku Nowego Tysiąclecia"- dokumentu podpisanego przez św. Jana Pawła II 6 stycznia 2001 roku. Były wypowiadane przez św. Jana Pawła II wielokrotnie, zwłaszcza w perspektywie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Św. Jan Paweł II w omawianym zakończeniu odwołuje się do nadziei. Uczniowie klasy VI i VII przedstawili drogę papieża Polaka - od rodzinnych Wadowic aż po jej kres- prezentując fragmenty jego wspomnień, myśli i poezji oraz utwory polskich wieszczów, na których wzrastał i które mu towarzyszyły przez całe życie. Przeprowadziliśmy również konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II, w którym wzięli udział uczniowie klas IV- VII.

Organizatorzy: E. Misiek

październik:

DZIEŃ NAUCZYCIELA

13 października 2017 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi . Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy VII, którzy piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Bożena Szatan i ksiądz proboszcz Antoni Kazior. Mówili oni o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Pani dyrektor podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Nagrodę dyrektora szkoły otrzymali: M. Makowski, A. Barczyk, D. Kośmider, A. Wójcik.

Organizatorzy: A. Wójcik

październik:

ZAWODY SPORTOWE

19.10.201 7r chłopcy z naszej szkoły wzięli udział w miejsko-gminnych zawodach w halowej piłce nożnej. Zajęli IV miejsce. Gratulujemy!

Organizatorzy:H. Makowska

październik:

SZLAKIEM ORLICH GNIAZD

16 października uczniowie naszej szkoły, po krótkiej odprawie przed budynkiem szkoły, wyruszyli na wycieczkę krajoznawczo-turystyczną, której celem były zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta na szlaku Orlich Gniazd – jednej z największych atrakcji Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

Obejrzeliśmy zamek w Bobolicach i malowniczym szlakiem udaliśmy się w kierunku ruin zamku w Mirowie. Szlak był prosty i nie wymagał od uczniów większego wysiłku. Gorąca czekolada, posiłek i krótki odpoczynek pozwolił zregenerować nam siły i udać się w dalszą drogę. Obejrzeliśmy prezentacje licznych skałek u podnóża Góry Zborów – najwyższego szczytu okolicy.

Przed południem dotarliśmy do Smolenia, gdzie spacerowaliśmy się Doliną Wodącą i weszliśmy na punkt widokowy nad Jaskinią Biśnik. Jaskinia Na Biśniku (obecnie zamknięta dla zwiedzających) to ważne miejsce archeologiczne, ze znaleziskami datowanymi na 500 tys. lat p.n.e. i będącymi najstarszymi na ziemiach polskich śladami bytności człowieka.

Organizatorzy: A. Wójcik

październik:

ODBLASKOWA SZKOŁA

W ramach projektu ODBLASKOWA SZKOŁA uczniowie naszej szkoły wykonali wiele zadań.

Organizatorzy: H. Makowska, E. Micyk

listopad:

ŚNIADANIE DAJE MOC

Projekt " Śniadanie daje moc"

Organizatorzy: D. Mól, A. Barczyk, H. Makowska

listopad:

KONKURS PLASTYCZNY

Uczennice naszej szkoły Natalia Dela i Martyna Prowancka wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu. Organizowany konkurs miał na celu upamiętnienie bitwy pod Krzywopłotami, Załężem i Bydlinem. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: pani poseł Lidia Gądek, Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom pan Adam Zielnik, wójt gminy Klucze pan Norbert Bień oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Dłużcu pan Krzysztof Szczepankiewicz.

Organizatorzy: A. Wójcik, E. Misiek

listopad:

KONKURS PLASTYCZNY

Martyna Prowancka wzięła udział w drugiej edycji konkursu plastycznego "Dbamy o nasze miasto - walczymy ze smogiem", skierowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Zadaniem konkursowym było wykonanie maski antysmogowej – praca przestrzenna. Konkurs został objęty honorowym patronatem m. in. Wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego - Jacka Krupy, Prezydenta Miasta Krakowa, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, Rady Dzielnicy IV Krakowa.

Spośród kilkuset nadesłanych prac, komisja wybrała kilkadziesiąt najbardziej interesujących. Martyna zdobyła wyróżnienie. Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 29 listopada o godz. 10:00 w Prywatnej Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Kluczborskiej 3 w Krakowie. Gratulujemy!

Organizatorzy: A. Wójcik

listopad:

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r. kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość,

Wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji poświęconej historii odzyskania niepodległości i życiu Józefa Piłsudskiego. Obejrzeli prezentacje multimedialną i wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne.

Nasi uczniowie: Weronika Madej, Wiktoria Gajewska i Mateusz Bąk wspólnie ze swoimi opiekunami Panią dyrektor B. Szatan, A. Wójcik i M. Makowskim uczestniczyli w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Po mszy św. za ojczyznę wszyscy uczestniczyli w składaniu kwiatów pod pamiątkową tablicą wmurowaną w ścianę wolbromskiej strażnicy OSP, poświęconą Józefowi Piłsudskiemu z racji jego pobytu na Ziemi Wolbromskiej 100 lat temu.

Organizatorzy: A. Wójcik, M. Makowski

 

 


 
 

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Jeżówce

Aktualizacja: Agata Wójcik   © Robert Wójcik